Masaż ipsilateralny

          Masaż ipsilateralny stosuje się w sytuacji gdy zniszczone lub uszkodzone tkanki uniemożliwiają poddanie określonego obszaru np. podudzia wykonaniu jakiegokolwiek zabiegu mającego na celu przyśpieszenie np. gojenia się ran. Masaż ipsilateralny polega na realizacji różnorakich czynności stosowanych na zdrowym odcinku uszkodzonej kończyny. Prawidłowo wykonany zabieg poprawia ukrwienie i odżywienie uszkodzonych obszarów, a co za tym idzie, bierze udział
w procesie gojenia ran
, przeciwdziałając skutkom akinezy (brak zdolności ruchu). Wskazaniem do wykonania tego typu zabiegu są różne uszkodzenia tkanek kończyn, na których zastosowany opatrunek uniemożliwia wykonywanie czynności.

          U podstaw tego masażu leżą założenia z zakresu neurofizjologii. Bazuje on na tzw. skrzyżowanym odruchu naczynioruchowym. Nie wkraczając zbyt głęboko w zagadnienia medyczne w efekcie masażu dochodzi do dużego przekrwienia w przeciwnej kończynie. Wraz z dużym przekrwieniem dochodzi do lepszego odżywienia przekrwionych obszarów i szybszego procesu gojenia.

          Masaż ipsilateralny odbywa się w pozycji leżącej z odsłoniętą częścią ciała poddaną zabiegowi.
Masaż ipsilateralny nie może być wykonany u pacjentów z podwyższoną temperaturą ciała, z niewydolnością oddechową,
z niewydolnością krążenia czy ze stanem zapalnym organizmu. Masaż jest bardzo intensywny a o jego długości decyduje się indywidualnie, jednak nie trwa dłużej niż 30 minut.

Serdecznie zapraszamy na zabiegi

Koniczynkowi specjaliści